Wyważarka

Wyważarka to maszyna, która jest jedną z wyposażenia warsztatów samochodowych. Jak sama nazwa wskazuje służy wyważaniu kół samochodowych oraz motocyklowych.

Dzięki zamocowanym ciężarkom rozkładana jest masa każdego z kół względem środka ciężkości całego pojazdu. Jeśli koła samochodu są źle wyważone mogą spowodować powstawaniu wibracji podczas jazdy aż do powstania odczuwalnych dla kierowcy i pasażerów drgań, co dodatkowo może obciążyć zawieszenie samochodu, ale przede wszystkim jest to po prostu niebezpieczne.

www.r-med.com.pl

Te i wiele innych elementów sprawdzane jest podczas corocznego przeglądu samochodu, do którego doprowadzić obowiązkowo musi każdy posiadacz pojazdu. Wyważarki są maszynami stabilnymi ze względu na swoje gabaryty nie mogą być uznawane za urządzenia mobilne.

Źle wyważone koła są często efektem kolizji drogowych lub też po prostu wynikiem jazdy po nierównościach i brakiem kontroli, co niestety w przypadku naszych przyzwyczajeń nie jest zbyt częstym zjawiskiem a powinno, o ile jeszcze jazda jest jednostajna i spokojna nie ma tak wielkiego ryzyka niemniej w przypadku dużych prędkości, długiej trasy powinno to być naturalne.

hangary opony Bridgestone