Wygodna wysokość mebli
Kuchnia dla singla zawsze będzie wyglądać nieco inaczej niż przestrzeń kulinarna dla całej rodziny. Inne ustawienie mebli i inna ich liczba to najbardziej zauważalne różnice. Do tego warto pamiętać o jeszcze jednej rzeczy, która powinna podlegać personalizacji – jest nią wysokość mebli.
Przygotowywanie posiłków nie jest może ciężką, całodzienną pracą – przynajmniej dopóki nie pracujemy w charakterze kucharza. Na co dzień jednak wiele osób smaży, piecze i gotuje z pewną dozą przyjemności i satysfakcji. Nie zmienia to jednak faktu, że w kuchni można się zmęczyć.
Jeśli tworzymy kilkudaniowy posiłek, najprawdopodobniej przed nami cała masa składników do pocięcia, utarcia i doprawienia. To wszystko wysiłek fizyczny, w dodatku na stojąco. Dwie, trzy godziny w kuchni to jak niewielki trening.
Czas ten może być jednak spędzony w mniej lub bardziej męczący sposób. Tworzenie nowych posiłków na pewno będzie przyjemniejsze, gdy na blatem nie będzie trzeba się przez cały czas schylać. Garbienie się nie jest zbyt wygodne i może prowadzić do schorzeń kręgosłupa.
Dlatego wysokość blatu powinna być dopasowana do użytkowników kuchni. Gdy urządzamy mieszkanie dla jednej osoby, rozwiązanie jest proste. A jeśli z blatu korzysta cała rodzina albo grupa współlokatorów? Wówczas warto sięgnąć po uniwersalną wysokość dziewięćdziesięciu centymetrów.
Oczywiście nie jest to sztywny wymiar – jeśli mamy do czynienia grupą ludzi ponadprzeciętnie wysokich czy niskich, warto nieco odstąpić od uniwersalnego wymiarowania na plus lub minus.