Właściwości i zastosowanie polistyrenu

Z polistyrenu produkuje się m.in. szczoteczki do zębów, sztuczną biżuterię, elementy zabawek i przede wszystkim styropian.

Polistyren to tworzywo sztuczne – polimer z grupy poliolefin otrzymywany w procesie polimeryzacji styrenu. Czysty polistyren jest bezbarwnym, twardym, kruchym termoplastem (to tworzywo formowane w wyniku topienia) o bardzo ograniczonej elastyczności, ale po zmieszaniu z dodatkami stanowi podstawę wielu tworzyw sztucznych. Jego przewaga nad polietylenem i polipropylenem polega na tym, że ma niższą temperaturę mięknięcia oraz mniejszą lepkość stopu. Dzięki temu łatwiej jest z niego otrzymywać niewielkie przedmioty o złożonych kształtach. Jednocześnie ma znacznie mniejszą odporność chemiczną od polietylenu i z tego powodu raczej nie nadaje się do produkcji opakowań produktów żywnościowych zawierających tłuszcze.

antifog folien

Polistyren to tworzywo sztuczne, które wykorzystuje się m.in. do wytwarzania sztucznej biżuterii, szczoteczek do zębów, elementów zabawek, a także opakowań płyt kompaktowych.

Najbardziej znanym zastosowaniem polistyrenu jest jednak styropian. Powstaje on w wyniku gwałtownego ogrzewania parą wodną polistyrenu w formie granulek, wewnątrz których znajduje się niewielka ilość czynnika spieniającego.

https://inducomp.pl/ formy wtryskowe