Właściwości i zastosowanie akrylonitrylu butadienu styrenu

Akrylonitryl butadien styren jest tworzywem sztucznym wykorzystywanym przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym, ale nie tylko.

Popularną nazwą akrylonitrylu butadienu styrenu jest skrót ABS. To rodzaj tworzywa sztucznego otrzymywanego w procesie polimeryzacji butadienu oraz kopolimeryzacji akrylonitrylu ze styrenem wraz z jednoczesnym szczepieniem powstałego kopolimeru na polibutadienie.

ABS charakteryzuje gęstość wynosząca od 1,04 do 1,05 g/cm sześc. Tworzywo cechuje się dużą twardością, odpornością na zarysowania, ma również duże właściwości izolacyjne, jest średnio odporny na działanie kwasów, zasad i tłuszczów, bardzo wrażliwy na działanie światła i promieniowania UV, nie jest toksyczny.

Tworzywo sztuczne ABS wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji akcesoriów w przemyśle motoryzacyjnym takich jak: nadkola, przyciski, kratownice w samochodach,

Poza tym akrylonitryl butadien styren bywa stosowany do produkcji sprzętu sportowego, części mebli, zabawek, obudów sprzętu AGD i urządzeń elektronicznych, części sprzętu biurowego, rurociągów termoplastycznych itp.

http://www.viavac.com/pl/produkty.html www.dat.net.pl