Węgiel daje energię

Przemysł wydobywczy odgrywa bardzo ważną rolę w produkcji surowców przemysłowych. Węgiel kamienny, który od lat wydobywa się w Polsce, ma ogromne znaczenie w rozwoju przemysłu – na całym świecie.

Węgiel kamienny jest łatwy do rozpoznania – charakteryzuje się zwartą konsystencją i pięknym czarnym kolorem. Bardzo dobrze się spala dając metaliczny połysk.

Ten powstały zwłaszcza w karbonie surowiec wydobywany jest na wschodzie Europy oraz np. w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

W Polsce wydobywa się go głównie na Dolnym i Górnym Śląsku. Węgiel kamienny używany jest głównie w celu uzyskania i energii i ciepła.

Wykorzystuje się go w domach lub firmach czy fabrykach do ogrzania pomieszczeń. Docenia go bardzo przemysł chemiczny, farmaceutyczny a nawet kosmetyczny – pochodnych węgla kamiennego używa się do produkcji leków, rozpuszczalników.

www.kontrola-predkosci.pl

Używa się też węgla kamiennego w gastronomii. Jak to możliwe? Dzięki swoim nieprzeciętnym właściwościom nadaje się do produkcji barwników spożywczych, tak chętnie używanych do dekoracji wyrobów cukierniczych.

Gwoli ciekawostki – produkuje się z niego materiały wybuchowe.

http://zbiorstal.pl/produkty/zbiorniki-sprezonego-powietrza https://www.rector.pl/kategorie/nadproze