Przykłady najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych

Z tworzyw sztucznych produkuje się dzisiaj niemal wszystko. Oto najczęściej spotykane tworzywa i przykłady ich zastosowania:

– poli(chlorek winylu) znany również jako PVC – z tego tworzywa robi się wykładziny podłogowe, elementy stolarki okiennej i drzwiowej, rury do wykonywania instalacji w budynkach, kable itp.

– polietylen – wykorzystuje się go do produkcji części maszyn, stołów, krajalnic mających styczność z żywnością, zbiorników na wodę i środki chemiczne, artykułów AGD, protez ortopedycznych, pojemników na kosmetyki, oleje i inne substancje chemiczne itp.

– polipropylen – z tego tworzywa produkuje się opakowania na cukierki, ciastka, pojemniki na jogurty, butelki, talerzyki turystyczne, strzykawki, sprzęt medyczny, naczynia laboratoryjne, opakowania leków, izolacje kabli i przewodów, zabawki, opaski poliamidowe itp.

– akrylonitryl butadien styren (ABS) – wykorzystywany do produkcji takich elementów jak: nadkola, przyciski, kratownice w samochodach, sprzęt sportowy, części mebli, zabawki, obudowy sprzętu AGD i urządzeń elektronicznych itp.

– poli(tereftalan etylenu) (PET) – tworzywo znane przede wszystkim z tego, że produkuje się z niego butelki, opakowania jednorazowe, PET w postaci włókien stosowany jest także do produkcji tkaniny polartec zwanej potocznie polar itp.

– poliwęglan – z tego tworzywa robi się szyby w samolotach, przeszklenia, świetliki dachowe, szybki w kaskach astronautów i kierowców wyścigowych, butelki dla niemowląt itp.

– pleksiglas – tworzywa używane do produkcji przeszkleń kabin i okien samolotów, autobusów, świetlików, szklarni, ekranów akustycznych itp.

http://zbiorstal.pl/produkty/zbiorniki-wody https://inducomp.pl/