Jaką rolę w polskiej armii odegrały Rosomaki?

Armia każdego państwa, chcąc dysponować potężnym zapleczem zbrojnym, wyposaża się w solidne wozy pancerne. Na straży polskich dywizji lądowych również stoi kilka budzących respekt pojazdów bojowych.

producent rozpuszczalników

Wśród nich najpopularniejsze są stosunkowo młode Rosomaki. Ten typ wozu bojowego przywędrował do Polski z Finlandii w 2002 roku, a już w wyniku krajowego plebiscytu uzyskał nazwę Rosomak.

Pojazdy te służyły wojsku na misji w Afganistanie, spisując się bez zarzutu i niejednokrotnie chroniąc załogi przed niechybną śmiercią. Oczywiście, pierwotna konstrukcja firmy Patria Vehicles Oy przez ostatnie lata została poddana licznym zmianom, mającym na celu unowocześnienie wozów (właśnie podczas interwencji w Afganistanie sprawdziło się dodatkowe opancerzenie).

Całkiem niedawno Polska zdobyła prawo do sprzedaży osławionego pojazdu, który obecnie nie zachował zbyt wiele z fińskiego prototypu, za granicę. Obecnie wraz ze Słowacją stara się o pozwolenie na budowę godnego następcy znanego dotychczas Rosomaka – wozu bojowego Scipio.

przecinak Budowa i projektowanie hal stalowych Gdańsk.