Jak powstaje butelka PET?

Najpopularniejszą formą wykorzystania tworzywa sztucznego PET są butelki na napoje, a czy wiecie jak wygląda proces ich produkcji?

PET to popularna nazwa politereftalanu etylenu – tworzywa sztucznego wynalezionego w 1941 r. w Wielkiej Brytanii. Znalazło zastosowanie m.in. w przemyśle włókienniczym oraz przy produkcji plastikowych butelek i innych opakowań.

Samo tworzywo PET ma postać granulatu. Rozgrzewa się go do temperatury wynoszącej od 260 do 300 stopni Celsjusza, w której zamienia się w płynną masę. Wtedy następuje jej wtryskanie do odpowiedniej formy, w której tworzywo sztuczne nabiera pożądanego kształtu, a następnie w trakcie chłodzenia następuje proces krystalizacji.

Taka gotowa preforma butelki zostaje rozgrzana do temperatury około 80 stopni Celsjusza, dzięki czemu staje się elastyczna. Po umieszczeniu w odpowiedniej formie jest rozdmuchiwana strumieniem powietrza o wysokim ciśnieniu, aż osiągnie zamierzony kształt. Jednocześnie następuje chłodzenie sprawiające, że butelka uzyskuje odpowiednie właściwości i… gotowe.

 


żurawie naścienne producent https://www.ajanpolska.pl/