Jak powstają tworzywa sztuczne metodą wtrysku?

Metodą wtrysku produkuje się m.in. przedmioty wykonane z polistyrenu.

Istnieje wiele metod formowania tworzyw sztucznych. Jedną z nich jest metoda wtrysku, która polega na tym, że tworzywo sztuczne mające postać granulek lub proszku jest dostarczane do ogrzewanego cylindra, gdzie staje się półpłynne i pod wpływem nacisku tłoka przechodzi przez dyszę do chłodzonej formy, w której zastyga. Urządzenia służące do tego rodzaju produkcji nazywa się wtryskarkami.

Temperatura cylindra wynosi zazwyczaj w granicach od 200 do 250 stopni Celsjusza w zależności od temperatury topnienia używanego tworzywa sztucznego. Cykl wtryskowy dla polistyrenu trwa od 15 do 180 sekund. Tworzywo znajduje się pod wysokim ciśnieniem tłoka, które może sięgać nawet kilkuset kilogramów na centymetr kwadratowy.

Oczywiście istnieje kilka technik wtrysku, m.in.: sekwencyjny, wielokomponentowy, wtrysk z doprasowaniem, wtrysk z rozdmuchaniem.

Metodą wtryskową produkuje się m.in. sztuczną biżuterię z polistyrenu.

 


brukowa kostka w warszawie kostka brukowa warszwa warszawa kostka skup złomu Mikołów http://www.wostal.biz/skup-zlomu-mikolow.php Wostal – skup surowców wtórnych i złomu